آپدیت هسته گوگل و سیاست های جدید اسپم مارس 2024

نظرت درباره محتوا چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بده

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

آپدیت هسته گوگل و سیاست های جدید اسپم مارس 2024

March 2024 core update

گوگل در تاریخ 5 مارس 2024 از یک بروزرسانی هسته یا CORE رونمایی کرد. هدف این بروزرسانی، ارتقای کیفیت نتایج جستجو با نمایش کمتر یا افت رتبه یا حذف محتواهایی است که صرفا برای جذب کلیک تولید شده‌اند، و همچنین نمایش بیشتر یا رشد رتبه محتواهایی است که برای کاربر مفید است یا مردم آن‌ها را مفید می‌دانند. همچنین اعلام کرده که برای مدیریت بهتر اقداماتی که می‌توانند روی نتایج جستجوی گوگل تأثیر منفی بگذارند، دستورالعمل های جدیدی علیه اسپم در نظر گرفته.

پیشنهاد میکنم این ویدیو رو هم از آقای مهدی محمدی درباره آپدیت جدید ببینید

به‌روزرسانی مارس ۲۰۲۴ گوگل

به‌روزرسانی مارس ۲۰۲۴ نسبت به به‌روزرسانی‌های معمولی که قبل تر از گوگل دیدیم پیچیده‌تر است و شامل تغییراتی در چندین سیستم اصلی می‌شود. این به‌روزرسانی همچنین نشان‌دهنده‌ی پیشرفتی در نحوه شناسایی محتوای مفید یا helpful content است.

از آنجایی که این به‌روزرسانی پیچیده است، ممکن است تکمیل آن تا یک ماه طول بکشد. احتمالاً نوسانات بیشتری در رتبه‌بندی نسبت به یک به‌روزرسانی معمولی وجود خواهد داشت، زیرا سیستم‌های مختلف بطور کامل به‌روزرسانی می‌شوند و یکدیگر را تقویت می‌کنند. اگر تا به اینجا محتوای رضایت بخش و مفیدی برای مخاطبان سایت خود تولید کرده‌اید، نیازی نیست اقدام خاصی برای این به‌روزرسانی انجام دهید.

دستورالعمل های جدید برای مقابله با اسپم

سه دستورالعمل جدید علیه فعالیت های اسپم معرفی شد

  1. سوء استفاده از دامنه‌های منقضی
  2. سوءاستفاده از محتوای انبوه
  3. سوءاستفاده از اعتبار سایت

سایت هایی که سیاست‌های ضد اسپم ما را نقض کنند، ممکن است افت رتبه در نتایج داشته باشند یا اصلاً در نتایج ظاهر نشوند.

1- سوءاستفاده از دامنه‌های منقضی

سوءاستفاده از دامنه‌های منقضی یعنی یک دامنه منقضی‌شده خریداری و از اعتباری که قبلا داشته سواستفاده شود. محتوای که ارزش کمی یا اصلاً ارزشی برای کاربران ندارد، روی سایت منتشر شود و صرفا از اعتبار آن کمک گرفته شود برای رتبه گرفتن. مثلا لینک سازی از دامنه معتبر به سایتی که میخواهیم رتبه بگیرد.

برای مثال، ممکن است شخصی دامنه‌ای را که قبلاً توسط یک سایت پزشکی استفاده می‌شد، خریداری کند و از آن برای میزبانی محتوای بی‌کیفیت مرتبط با کازینو استفاده کند، به این امید که بر اساس اعتبار دامنه از مالکیت قبلی، در جستجو موفق شود.

استفاده از یک دامنه‌ی قدیمی برای یک سایت جدید که برای خدمت به مخاطب طراحی شده است و قرار است محتوای با کیفیت تولید کند، هیچ مشکلی ندارد.

2- سوءاستفاده از محتوای انبوه

سوءاستفاده از محتوای انبوه یعنی تعداد زیادی صفحه با هدف دستکاری نتایج جستجو و نه کمک به کاربران، تولید شود. این روش معمولاً روی تولید انبوه محتوایی متمرکز است که بدون توجه به روش خلق آن (هوش مصنوعی یا انسان)، ارزش کمی دارد یا اصلاً ارزشی برای کاربران ندارد.

3- سوءاستفاده از اعتبار سایت

سوءاستفاده از اعتبار سایت یعنی صفحاتی از طرف کاربران سایت شما با نظارت یا بدون نظارت مالک سایت منتشر شوند، با این هدف که از رتبه سایت اصلی برای دستکاری نتایج جستجو سوءاستفاده کنند. این صفحات شخص ثالث می‌توانند شامل صفحات اسپانسر‌شده، تبلیغاتی، فروم ها، صفحات پرسش و پاسخ و… باشند.

این صفحات معمولا از هدف اصلی سایت میزبان دور بوده یا بدون نظارت سایت میزبان تولید می‌شوند و ارزش کمی یا اصلاً ارزشی برای کاربران ندارند. گوگل همه‌ محتوای تولید شده توسط شخص ثالث را بی کیفیت نمی‌داند، بلکه آن‌هایی را هدف قرار می‌دهد که بدون نظارت تولید شده و به منظور دستکاری نتایج جستجو ایجاد شده‌اند.

برای مثال، بسیاری از نشریات محتوای تبلیغاتی‌ای را میزبانی می‌کنند که برای خوانندگان همیشگی آن‌ها در نظر گرفته شده است، نه اینکه صرفاً برای دستکاری نتایج جستجو باشد. این نوع محتوا که گاهی اوقات تبلیغات همسان یا رپورتاژ آگهی نامیده می‌شود، معمولاً خوانندگان همیشگی نشریه را، چه هنگام یافتن آن در سایت ناشر و چه هنگام رسیدن به آن از طریق نتایج جستجوی گوگل، سردرگم نخواهد کرد. بنابراین، نیازی به حذف شدن از جستجوی گوگل ندارد.

در صفحه Spam policies for Google web search نمونه‌های از آنچه سوءاستفاده از اعتبار سایت محسوب می‌شود و آنچه محسوب نمی‌شود، فهرست شده است.

هدف گوگل از اجرای سیاست‌های جدید و بهبود مستمر سیستم‌های مبارزه با اسپم، صرفاً تضمین دسترسی کاربران به محتوای باکیفیت و مفید نیست. گوگل همچنین می‌خواهد اطمینان حاصل کند که تولیدکنندگان محتوای مفید، در نتایج جستجو نسبت به افرادی که به روش‌های اسپم تولید محتوا میکنند، پیشرو باشند و رنک بهتری بگیرند.

منبع: بلاگ رسمی گوگل

علیرضا ادیب نیا

در مسیر کاریم با مسائل زیادی روبرو میشم که باید حلشون کنم. این مسائل حل شده رو با تو به اشتراک میذارم چون شاید مسأله تو هم باشه.

علیرضا ادیب نیا

در مسیر کاریم با مسائل زیادی روبرو میشم که باید حلشون کنم. این مسائل حل شده رو با تو به اشتراک میذارم چون شاید مسأله تو هم باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید